צבי ארץ ישראלי

ביום 23/6/15 קיבלנו בגן צבי ארץ ישראלי צעיר ומקסים.

גופו העדין של הצבי הוא בצבע חום-אפור, כשבצידו ישנו פס אופקי אפור-שחור. על האף ישנו כתם שחור, הבטן לבנה והזנב הקצר שחור. הזכר גדול מהנקבה, קרניו ארוכות יותר וצווארו עבה יותר. קרני הנקבות קצרות, דקות ולא סימטריות, ולעתים הן חסרות לגמרי. משקלו של הצבי נע בין 16 ל-30 ק"ג.

מאז שנות ה-80 אוכלוסיות הצבי הארץ ישראלי מצטמצמות בהדרגה עקב שילוב של גורמים:

התרבות יתר של אוכלוסיות הטורפים. אלה הביאו לקריסת אוכלוסיית הצבאים ברמת הגולן מהיקף של 5,000 פרטים ויותר בשנות ה-80 ל-160 בלבד ב-2009. כמו כן פגעו אנושות באוכלוסיות הצבאים בגליל.

פגיעה מתמשכת באזורי המחיה של הצבאים כתוצאה מפיתוח והתיישבות בני אדם, בעיקר במישור החוף ובאזור ירושלים. בשל כך נפגעה למשל מאד אוכלוסיית הצבאים בעמק הצבאים בלב ירושלים. בסוף שנות ה-80 מנה העדר המקומי כשלושים פריטים, אך הוא כמעט ונכחד עקב פיתוח אורבני מואץ בסביבת העמק והפיכתו למכלאה בין כבישים ראשיים. מהעדר המקורי נותרה צבייה אחת בלבד, אך עם פיתוח הפארק ב-2015 יובאו למקום צבאים בגירים לצורך שיקום העדר. נכון למאי 2015 מונה העדר המקומי בעמק הצבאים ארבעה בגירים ושבעה עופרים.

איסוף עופרים על ידי מטיילים, טריפה על ידי כלבים משוטטים הביאו לפגיעה קשה באוכלוסיית הצבאים באזורים מתוירים ובסביבות יישובים.

אוכלוסיית הצבאים בארץ מוערכת, נכון למאי 2015 בכ-3,000 פרטים המרוכזים בעיקר בגולן, בגליל, ובהרי יהודה

ארבעה גורי פנק

בסימן טוב ובמזל טוב!!!!! ארבעה גורי שועל פנק מתוקים ומקסימים נולדו בגן. לאמא ולגורים שלום.

פנק - משקלו הממוצע של פרט בוגר הוא כ-1 ק"ג. מזונו העיקרי הוא חרקים. אזורי המחיה הטבעיים של הפנק הם מדבריות צפון אפריקה (סהרה), חצי האי ערב וחצי האי סיני. 

לפנק דרכים רבות לשרוד במזג אוויר המדברי העוין, ביום הוא מתחפר במהירות בחולות ויוצר שם מנהרות המשמשות הגנה הן מטורפים והן מהשמש. הוא צד את טרפו בלילות. מזונו מורכב מכל הבא ליד, ומאחר שאין להיות בררן במדבר, הוא צד אף בעלי חיים הקרובים לגודלו, כנחשים ועקרבים. מזון שאינו נאכל בו-במקום נשמר במחילות.

סימן ההיכר של הפנק הן אוזניו הגדולות במיוחד. בנוסף להיותו בעל חוש שמיעה מצוין, משמשות האוזניים לקירור גופו, בשל היותן משטח נרחב הבא במגע עם האוויר. הפנק כמעט ואינו מקרר את גופו כדרך הכלביים (על ידי הלחתה - אידוי מים מדרכי הנשימה), ומחקרים הראו כי בשיטה זו הוא חוסך נוזלים רבים. עיניו הגדולות והחומות ואפו הקטן משוות לו מראה גורי.

הפנק מסוגל לקפוץ ממצב מנוחה לגובה מטר. כך הוא יכול לתפוס חרקים במהירות, בלי להבריח אותם בתנועות מיותרות.

עונת הייחום בחודשים ינואר-פברואר. הזכר מגן על השטח באגרסיביות רבה ומונע כניסת זרים לתחומו. הוא חופר את המחילות סביב חודש מרץ, מעט לפני הולדת הצאצאים (בין 2-5 גורים בהמלטה). הזכר הוא שמביא מזון לאם ולוולדות בזמן ההמלטה ולאחריה.

 

תצוגת פרפרים בגן

בחוה"מ סוכות נפתחה בגן הזואולוגי באר שבע תצוגת פרפרים יחידה במינה, בה המבקרים יוכלו להסתובב בין מאות פרפרים צבעוניים העסוקים בשגרת יומם : יונקים צוף,מחזרים,מזדווגים ומטילים ביצים וכל זאת בתוך חממה גדולה ומרהיבה הכוללת אלפי פרחים צבעוניים.

אבל לא זה העיקר- תצוגת הפרפרים מתופעלת ע"י מבוגרים בעלי מוגבלויות, חניכי אגודת "עמי" ששמה לה כמטרה את שילובם של אותם המבוגרים בחברה. במסגרת שיתוף הפעולה שנוצר בין האגודה לבין הגן, החניכים  מגיעים מדי יום במהלך השבוע לעבודה בגן הכוללת השתלבות בכל עבודות החזקת הגן כאשר הטיפול בתצוגת הפרפרים מהווה את שיאו של שיתוף פעולה זה והוא כולל : דאגה לצמחי הפונדקאי והצוף, גידול הזחלים,טיפול בגלמים ולבסוף גם הפרחת הפרפרים בתוך התצוגה כך שהחניכים חשים מעורבות עמוקה ותרומה משמעותית לפעילות הגן.

 


ר